Or stick to the bike, as ponies aren't low maintenance: https://www.equesure.co.uk/contact-us/news-events/how-much-does-it-cost-to-own-a-horse-in-the-uk/
MRE rations are ready to eat and taste good, don't have to be heated, but you could pack several around your body for insulation then eat when your body heat has warmed them.Have a look at the cost of ex army dehydrated rations and tell me it’s still a cost saver![]()
We pre wash are plates in the sink then do the washing up in the bath afterwards has cut are hot water use down loads !!
By offering 200m rope as a prize to the lucky winner's favourite CHECC clubWhether it's £400 for an SRT kit, £100 for a tank of fuel, or a £4 post caving pint, it's affecting all of us!
So, even at the risk of comfort, convenience or pleasure, please share your tips and tricks on how you're trying to make it a little bit more affordable.